pożyczka leasingowa na samochód

Leasing finansowy czy pożyczka leasingowa

Przedsiębiorcy, mający zamiar nabyć auto używane z fakturą VATmarża nie wykładając gotówki, najczęściej mieli do tej pory wybór pomiędzy leasingiem finansowym a kredytem samochodowym. Jeśli jednak kredyt nie wchodził w grę (np. z powodu konieczności posiadania tzw. zdolności kredytowej czy przedstawienia dokumentów finansowych), to zostawał im na dobrą sprawę jedynie tzw. leasing finansowy. Aktualnie mają do wyboru nowy produkt, jakim jest pożyczka leasingowa na samochód. A więc, Leasing finansowy czy pożyczka leasingowa ?

Leasing finansowy czy pożyczka

Od pewnego czasu niektóre firmy leasingowe wyszły naprzeciw takim Klientom i zmieniającemu się rynkowi usług bankowych i proponują nowy produkt – pożyczkę leasingową na samochody i maszyny.

Na czym polega leasing finansowy i pożyczka leasingowa? Jakie są ich wady i zalety? Które z nich jest lepszym sposobem sfinansowania zakupu auta do firmy?

Leasing finansowy na samochód używany

Leasing finansowy (lub inaczej kapitałowy) jest rozwiązaniem stosowanym w przypadku, gdy samochód który jest nabywany można kupić jedynie na tzw. Fakturę VATmarża czyli fakturę bez podatku VAT. Sfinansowanie takiego zakupu poprzez leasing operacyjny samochodu powodowałoby konieczność naliczania podatku VAT 23%, co w większości przypadków czynił taką transakcję nieopłacalną. Z tego powodu stosuje się przy finansowaniu takich aut (głównie nabywanych z komisów) formę leasingu finansowego.

W leasingu finansowym zarówno sprzedający samochód jak i następnie Leasingodawca nie nalicza VAT. Jest to pewnego rodzaju uproszczenie, ponieważ Leasingodawca nie nalicza VAT od części kapitałowej (tj. od kwoty zakupu auta), natomiast musi naliczyć go od kwoty odsetek. Niektóre firmy leasingowe tę część VAT od części odsetkowej regulują za klienta, a następnie doliczają proporcjonalnie do każdej raty miesięcznej, inne natomiast proszą o jednorazowe uregulowanie kwoty VAT.

Przykładowe rozliczenie VAT w leasingu finansowym:

 1. Firma leasingowa nabyła dla Klienta auto o wartości 100.000 zł na fakturę VATmarża. Faktura nie zawiera VAT.
 2. Następnie ustalono harmonogram umowy leasingu finansowego w postaci: 10% wkładu własnego klienta, 48 rat miesięcznych i przejście auta na własność Klienta za 100 zł na końcu (tzw. faktura za przeniesienie własności). Suma wszystkich tych opłat wyniosła 110% wartości zakupowej przedmiotu leasingu.
 3. Firma leasingowa zmuszona jest opodatkować część odsetkową harmonogramu podatkiem VAT23%. Część odsetkowa w tym przypadku wyniosła 10% czyli 10.000 zł + 23% VAT. Część firm leasingowych ten naliczony VAT rozlicza z klientem miesięcznie w ratach leasingu, inne proszą o jego jednorazowe uregulowanie.

Gwoli ścisłości, wspomnijmy również o kosztach podatkowych jakie generowane są w leasingu finansowym. Przy zastosowaniu tego rodzaju leasingu Leasingobiorca w koszty może wpisać część odsetkową spłaty oraz amortyzację auta, której może dokonywać.

Amortyzacja podatkowa w leasingu finansowym

Co to jest amortyzacja samochodu – Amortyzacja to sposób wliczania do kosztów firmy wartości np. samochodu. Polega na comiesięcznym wliczaniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem auta, których wartość przekroczyła 3.500 zł. Stawkę amortyzacji ustala obowiązująca tabela amortyzacji środków trwałych w firmie. Dla samochodów osobowych wynosi ona 20% wartości nabycia rocznie. Istnieją trzy metody amortyzacji podatkowej: liniowa, degresywna i neutralna.

Szczegółowo o rodzajach amortyzacji środków trwałych w firmie napiszemy w innym artykule. Warto dodać, że przy amortyzacji obowiązują Klienta takie same ograniczenia w przedmiocie maksymalnej wartości amortyzacji, jak przy nabyciu samochodu za gotówkę czy w kredycie.

Ja widzimy, cechą leasingu finansowego jest brak naliczania VAT od części kapitałowej oraz konieczność naliczenia go od części odsetkowej. Druga własność to amortyzowanie samochodu przez Leasingobiorcę z uwzględnieniem metod amortyzacji podatkowej. Trzecią ważną cechą jest brak własności przedmiotu w czasie trwania umowy leasingu – Klient staje się właścicielem pojazdu dopiero po zakończeniu leasingu, za symboliczną opłatą. Plusem tej formy finansowania w porównaniu do kredytu jest na pewno brak konieczności wykazywania tzw. zdolności kredytowej. Firmy leasingowe nie są bankami i nie stosują tak rygorystycznego badania wskaźników finansowych, jak muszą to robić banki.

Reasumując, finansowy leasing samochodu jest pewnego rodzaju zamiennikiem kredytu, jeśli chodzi o główne cechy podatkowe. Niestety obciążony jest też cechami negatywnymi dla Klienta, jak VAT od części odsetkowej oraz własność przedmiotu leasingu, który należy cały czas do firmy leasingowej. Te negatywne cechy można ominąć stosując finansowanie przez pożyczkę leasingową.

Na czym polega pożyczka leasingowa na samochód używany

Pożyczka leasingowa, tak jak leasing finansowy, udzielana jest przez firmę leasingową a nie bank. Ma ona szereg zalet w stosunku do leasingu finansowego. Wymieńmy je:

 1. W pożyczce leasingowej właścicielem przedmiotu od początku jest Klient. Faktura nabycia wystawiana jest na Pożyczkobiorcę, on też widnieje jako właściciel auta w dowodzie rejestracyjnym i dokonuje samodzielnie rejestracji we właściwym sobie Wydziale Komunikacji.
 2. Pożyczka leasingowa nie wymaga doliczania VAT. Pożyczka – zarówno część kapitałowa jak i odsetkowa, zwolniona jest z podatku VAT. Już tylko z tego powodu można założyć, że pożyczka leasingowa jest tańsza od leasingu finansowego.
 3. Większość firm leasingowych przy udzielaniu pożyczki leasingowej zostawia Klientom całkowicie wolny wybór jeśli chodzi o wybór firmy ubezpieczeniowej.
 4. Tak jak przy leasingu finansowym – przy pożyczce leasingowej Klient wlicza w koszty część odsetkową harmonogramu spłat oraz amortyzuje auto, wliczając amortyzację w koszty podatkowe.
 5. Tak jak przy leasingu finansowym, przy udzielaniu pożyczki Klientowi, firma leasingowa nie musi stosować tak rygorystycznego badania sytuacji finansowej Klienta jak banki udzielając kredytu.
 6. Auto od początku jest własnością Klienta. Firma leasingowa, identycznie jak przy kredycie samochodowym, jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel, co jest jedynym zabezpieczeniem pożyczki leasingowej i jest w pełni zrozumiałe.
 7. Pożyczka jest zwykle tańsza niż leasing finansowy.

Czy pożyczka leasingowa jest lepszym sposobem finansowania od kredytu i leasingu finansowego?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Głównie z tego powodu, że Pożyczkobiorca jest od razu właścicielem samochodu, nie stosuje się wobec niego tak rygorystycznego badania jak przy udzielaniu kredytu, nie ma konieczności naliczania dodatkowego VAT. Pożyczka leasingowa dla firm z zasady będzie również tańsza od leasingu finansowego, a przy tym auto można zarejestrować w „swoim” Wydziale Komunikacji.

Uzupełnienie w związku z częstymi pytaniami Klientów:

 • Przy pożyczce leasingowej nie nalicza się VAT.
 • Pożyczkę leasingową można otrzymać zarówno na nowo zakupowany pojazd, jak też na samochód którego jesteśmy już właścicielem.
 • Pożyczkę leasingową można również otrzymać na samochód nowy.
 • Pożyczkę leasingową można dostać na samochód osobowy i dostawczy, ciągnik siodłowy i naczepę oraz wybrane maszyny np. maszyny rolnicze, budowlane, sprzęt medyczny.
 • Środki z tytułu zakupu auta w formie pożyczki przelewane są na rachunek sprzedawcy lub klienta jeśli jest on już właścicielem samochodu.

Odpowiedź na pytanie – leasing finansowy czy pożyczka leasingowa, naszym zdaniem wydaje się jasna. Jeśli chcemy nabyć auto używane na fakturę VATmarża, lepszy rozwiązaniem jest pożyczka leasingowa.

Raty leasingu operacyjnego pomoże obliczyć kalkulator leasingowy w PLN i EUR dla firm.

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę: kalkulator-leasingowy.pl