Leasing samochodu na faktura VAT marża

Tematyka strony: leasing samochodu na fakturę VAT marża, co to jest VAT marża, finansowanie samochodu z fakturą VATmarża, jaki leasing na VATmarża, leasing samochodu używanego VAT marża, leasing finansowy, pożyczka leasingowa

Co to jest faktura VAT marża

Faktura VAT marża jest to dokument księgowy na podstawie którego najczęściej dochodzi do sprzedaży używanych samochodów osobowych w sytuacji gdy poprzedni właściciel nie miał prawda od odliczenia podatku VAT. Stosowany jest bardzo często przy handlu samochodami używanymi przez komisy samochodowe. Auta takie dość często są atrakcyjne cenowo, jednak brak wystawienia na nie faktury VAT23% może powodować pewne komplikacje dla tych którzy chcą je zakupić na firmę. Faktura VAT marża nie zawiera VAT – więc nie ma możliwości jego odliczenia.

Czy leasing samochodu na „VAT marża” się opłaca

Leasing operacyjny samochodu na firmę ma swoje ogromne zalety, przejawiające się między innymi w tym, że przedsiębiorca:

  • ma możliwość odliczenia podatku VAT (w całości lub w 50%)
  • ma możliwość wliczenia rat leasingu operacyjnego w koszty podatkowe.

Jednak aby taka możliwość mogła mieć miejsce – po pierwsze, sprzedawca powinien wystawić fakturę sprzedaży VAT 23%, po drugie – umowa leasingu takiego auta musi być umową leasingu operacyjnego. Oznacza to mniej więcej tyle, że naprawdę opłacalną dla przedsiębiorcy formą leasingu jest leasing operacyjny – a do tego potrzebna jest nie faktura VATmarża, ale faktura VAT23%.

Faktura VATmarża nie umożliwia zrealizowania tych korzyści podatkowych na jakie liczy większość przedsiębiorców.

Zastanawiasz się nad zakupem auta do firmy na fakturę VATmarża? Cena wydaje się atrakcyjna? Co z tego, jeśli kupując samochód na VAT marża: nie odliczysz VAT, nie będziesz mógł wliczyć rat leasingu w koszty, tylko będziesz musiał amortyzować auto przez okres ustawowy. W niektórych przypadkach, kiedy nie zależy ci na VAT ani na kosztach, można zastanawiać się nad takim zakupem – ale cena samochodu realnie musi być wtedy nawet 30% niższa niż takiego samego kupowanego na fakturę VAT23% aby obie te formy miały sens.

Kupując samochód na VATmarża musisz wiedzieć, że w żaden sposób go nie zamortyzujesz, ani nie wliczysz w koszty takiego auta o wartości powyżej 20 tys euro.

Jak finansować samochód na fakturę VAT-marża

Kupując samochód na fakturę VATmarża możesz sfinansować go poprzez:

  • zakup za gotówkę – wykładasz pieniądze ale musisz auto amortyzować! Samochody osobowe tylko do 20.000 euro.
  • leasing finansowy – spłacasz raty leasingowe powiększone o odsetki oraz VAT od odsetek! W dalszym ciągu musisz amortyzować auto i to tylko do limitu 20.000 euro. Możesz też wliczać w koszty odsetki. W okresie leasingu auto nie jest twoje.
  • pożyczkę leasingową – co prawda również musisz amortyzować samochód do limitu 20.000 euro ale samochód jest od razu twoją własnością. Możesz też wliczać w koszty odsetki. Co ważne, do pożyczki leasingowej nie dolicza się VAT. Ta forma jest zdecydowanie lepsza od leasingu finansowego.

Uwaga: Przepisy mówią wyraźnie, że możesz amortyzować auto osobowe jedynie do wartości 20.000 euro netto – niezależnie od formy zakupu. To dlatego WSZYSTKIE auta osobowe powyżej tej wartości powinny być leasingowane w formie leasingu operacyjnego (i w praktyce są, chyba że ktoś nie zna przepisów).

Kto może rozważać zakup samochodu na VAT marża

Komu można polecić rozważanie leasingu na samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża?  W zasadzie tylko przedsiębiorcom niebędącym podatnikami VAT i oraz opodatkowanymi w formie ryczałtu lub karty podatkowej. Wszystkim pozostałym prowadzącym działalność gospodarczą zawsze bardziej będzie się opłacał leasing operacyjny którego warunkiem jest by kupowany samochód był sprzedawany na fakturę VAT23%.

Raty leasingu dla firm pomoże obliczyć Tobie kalkulator leasingu operacyjnego dla firm.

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

KALKULATOR LEASINGOWY

Nasz kalkulator leasingowy oblicza raty leasingu operacyjnego samochodów i maszyn dla firmy na podstawie oferty 10 największych firm leasingowych.
OBLICZ LEASING
oblicz ratę

WYBIERZ SAMOCHÓD W LEASING

Zapewniamy najlepszy bankowy leasing i pożyczkę na wszystkie nowe i używane samochody. Wybierz samochód z dowolnego źródła.
wybierz auto
RABATY

OBSŁUGA KLIENTÓW W CAŁYM KRAJU

Znamy ofertę i warunki leasingu największych firm leasingowych. Spytaj o aktualne, najlepsze warunki leasingu bankowego.
Zamów kontakt
promocje


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę


Oblicz leasing kalkulator