leasing konsumencki

Wynajem czy leasing konsumencki

Na czym polega najem konsumencki na kilometry? Czy warto rozważać najem na kilometry.

Najem czy leasing konsumencki na kilometry?

Najem konsumencki na kilometry to nowa, jak również nowoczesna forma finansowania i użytkowania samochodów przez osoby prywatne – konsumentów. Wyjaśnijmy to na przykładzie firmy i jej kalkulacji.

Coraz częściej świadomi właściciele firm zdają sobie sprawę z tego, że do prowadzenia firmy i zarabiania nie jest im potrzebna własność samochodów czy maszyn ale możliwość ich używania. Najważniejszą sprawą jest, by koszty ponoszone z tytułu użytkowania były jak najniższe, najlepiej by obciążenia finansowe związane z używaniem samochodu lub maszyny były bezpośrednio związane z tym jak mocno pracuje – czyli tym samym zarabia. Wtedy połączenie koszt-efekt będzie najbardziej efektywne i racjonalne.

Przedsiębiorcy mają już tego typu, jak wyżej opisane rozwiązania – są to wynajem długoterminowy oraz leasing na kilometry dla firm. A co z konsumentami, osobami prywatnymi?

Do niedawna niestety nie mieli dużego wyboru – w zasadzie ograniczał się on do zakupu auta za gotówkę, w kredycie samochodowym lub czasami w leasingu konsumenckim. Wszystkie te rozwiązania miały jednak pewną niedogodność –  w stosunkowo krótkim czasie należało spłacić całą wartość auta wraz z odsetkami, a wiec obciążenia finansowe z tym związane były dość znaczne. Często osoba prywatna nie mogła sobie pozwolić na taki samochód jaki chciałaby mieć.

Jak zmniejszyć raty za użytkowanie samochodu?

Odpowiedzią na te bolączki zdaje się być najem konsumencki na kilometry. Samochody są coraz nowocześniejsze, lepiej wyposażone, wygodniejsze, ale jednocześnie nie są tanie. Co zrobić by móc pozwolić sobie na używanie wymarzonego samochodu? Może po prostu rozwiązaniem jest następujące rozumowanie:

  1. Nie musieć wnosić własnego wkładu finansowego by używać samochodu.
  2. W czasie trwania umowy spłacać tylko tę część auta jaką ono faktycznie traci na wartości.
  3. Płacić wtedy kiedy faktycznie jeździmy! W miesiącu kiedy jeździ się mniej, spłacać niższą ratę.
  4. Móc wykupić samochód lub po prostu zwrócić i wziąć nowy.
  5. Mieć zapewniony kompleksowy serwis i ubezpieczenie oraz samochód zastępczy w cenie raty.

Na czym polega najem na kilometry?

Oferta najmu samochodu za kilometr polega na tym, że:

  • po pierwsze – nie musimy dysponować wkładem własnym. Wynosi on 0%
  • po drugie – statystyczny samochód, nawet jeśli stoi w garażu traci na wartości mniej niż wtedy gdy jeździ. Podzielmy więc utratę wartości i ustalmy niską ratę podstawową oraz stawkę za przejechany kilometr. W miesiącu kiedy nie będziemy jeździć, nie będziemy płacić za przejechane kilometry. Auto będzie miało zamontowany gps dzięki któremu system automatycznie obliczy czynsz za przejechane kilometry, zlokalizuje skradziony pojazd oraz będzie podstawą do dodatkowych zniżek w coraz droższych ubezpieczeniach komunikacyjnych.
  • po trzecie – co zrobić z kilkuletnim samochodem?  Spłacić jego pozostałą wartość i wykupić na własność czy może nie spłacać jej, oddać auto i zmienić na nowe? Możesz to zrobić.
  • spokój i niskie koszty zapewnia wliczenie do raty pełnego ubezpieczenia, serwisu i napraw! oraz samochodu zastępczego.

Czy to wszystko jest już dostępne dla osób prywatnych? Tak. Zwykły konsument może w ten sposób zaplanować swoje wydatki, dostosować je do budżetu domowego i jeździć wymarzony autem.

Najem konsumencki na kilometry jest aktualnie dostępny dla nowych samochodów o wartości do 123.000 brutto. Bez wkładu własnego, na okres do 5 lat, w procedurze uproszczonej.

Nasza opinia:

Bardzo ciekawa, i nowoczesna forma finansowania i używania samochodów dla osób prywatnych i firm. Założenie systemu gps to auta (zajmuje się tym firma leasingowa) trochę kosztuje, ale poza tym sporo plusów. Szacujemy, że koszty użytkowania samochodu w tej formie mogą stanowić tylko ok 50%  kosztów ponoszonych przy korzystaniu z dotychczasowych firm finansowania. Żadna z nich nie przebije najmu długoterminowego na kilometry elastycznością. Minusem jest jednak koszt takiego finansowania – najem zawsze jest znacząco droższy od leasingu lub kredytu, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda to inaczej.

Raty leasingu operacyjnego pomoże obliczyć kalkulator leasingowy online w PLN i EUR dla firm.

Chcesz wiedzieć więcej, otrzymać ofertę od firmy leasingowej? Zapytaj – wyślij formularz.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę: kalkulator-leasingowy.pl