wzrost cen samochodów i leasing

Wzrost cen samochodów od 2020 roku jest nieunikniony

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem nastąpi wyraźny wzrost cen nowych samochodów w salonach. Warto zastanowić się czy nie wziąć w leasing auta jeszcze w tym roku, i tym samym uniknąć szoku cenowego od 2020 roku – oszczędzając przy tym pieniądze i generując koszty leasingowe. Dlaczego wzrost cen samochodów musi nastąpić?

Od 2020 roku ceny samochodów znacząco wzrosną

Walka Unii Europejskiej z emisją zanieczyszczeń generowanych przez samochody wchodzi w decydującą fazę. Nowe przepisy już od 2020 roku wprowadzają nowe, drakońskie normy emisji spalin, w tym dwutlenku węgla. Obecnie poziom dwutlenku węgla emitowanego na jeden zarejestrowany samochód wynosi w Europie zachodniej wynosi średnio 120 g/km (w Polsce 130 g/km) – od 2020 roku normy przewidują, że nowe auto nie będzie mogło średnio emitować więcej niż 95 g/km.Oznacza to nie mniej, ni więcej, że producenci nie będą w stanie dostosować produkowanych samochodów do tak drastycznego zaostrzenia norm i będą musieli płacić kary za sprzedaż samochodów emitujących więcej niż przewiduje norma.

Eksperci twierdzą wprost – nie ma możliwości by od 2020 roku producenci spełnili w całej swojej gamie nowe normy emisji spalin – ceny samochodów będą musiały wzrosnąć!

Limit CO2 95 g/km jest średnią dla branży, uwzględniającą wagę samochodu sprzedawanego w Europie (ok.1380 kg). Mniejsze i lżejsze auta będą musiały emitować jeszcze mniej, niż wynosi nowa norma, cięższe będą mogły natomiast emitować więcej. Zakładając, że poziom emisji nowych aut w przyszłym roku pozostanie na obecnym poziomie, producent każdego nowego auta będzie musiał płacić karę średnio w kwocie 14.000 zł. Oczywiście kara ta będzie musiała zostać doliczona do ceny sprzedaży auta dla Klienta! Kara wynosić będzie 95 euro za każdy gram emisji ponad limit.

Zdaniem Herberta Diessa z Volkswagena, do 2030 roku auta podrożeją nawet o 30 proc. W obawie przed obciążeniami niektóre marki rozważają nawet wycofanie się z biznesu w Europie.

Proces podnoszenia cen samochodów już się rozpoczął ale prawdziwy szok mogą przeżyć klienci chcący nabyć samochód dopiero w 2020 roku. Według ekspertów, dla przykładu Mazda 2 zdrożeje o ok 20% a Mazda 6 o 10%.

A może wziąć auto w leasing jeszcze w tym roku

Praktycznie wszyscy producenci mówią, że ich auta będą musiały podrożeć z powodu norm emisji spalin. Czy wobec takiej polityki klimatycznej i norm emisji obowiązujących w Europie nie warto pomyśleć o zaoszczędzeniu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych i kupić lub wziąć w leasing samochód jeszcze w tym roku? Prowadzący działalność gospodarczą potrafią liczyć pieniądze – odpowiedź wydaje się być oczywista.

Nasz kalkulator leasingowy pozwala na wstępnie obliczenie wielu wariantów leasingu samochodowego. Oblicz leasing – zapytaj o oferty z wielu firm leasingowych i szczegóły finansowania.

obliczleasing.pl