leasing nowy samochód

Wybór oferty leasingu, czyli co sprawdzić biorąc leasing na samochód

Poradnik dla Leasingobiorców mających mało czasu na wybór oferty leasingu. Co należy bezwzględnie sprawdzić decydując się na leasing, aby uniknąć zaskoczenia i rozczarowania. Bierzesz leasing – musisz sprawdzić!

Sprawdzenie podstawowych kosztów leasingu i opłat dodatkowych

Dość często zgłaszają się do nas Klienci którzy są o krok o podpisania umowy leasingowej na warunkach jakie zaproponował im salon samochodowy. Niestety, najczęściej pośpiech prowadzi w efekcie do podejmowania złych decyzji. Najczęstszą przyczyną tego pośpiechu jest nacisk ze strony sprzedawcy.

Sprzedawcy samochodów naciskają na klientów na różne sposoby – np. że auto już czeka do odbioru, że cena samochodu została wynegocjowania przy założeniu, że leasing będzie brany wyłącznie u sprzedawcy. Jeśli takiego zapisu nie ma w umowie zamówienia, to oczywiście nie jest to prawdą i sprzedawca nie może wymóc na kliencie finansowania we wskazanej przez sprzedawcę firmie leasingowej. Jeszcze innym sposobem presji na klienta jest zaproponowanie preferencyjnego ubezpieczenia pod warunkiem wzięcia leasingu tam, gdzie wskaże dealer samochodowy.

Wybór oferty leasingu nie może odbywać się pod presją ze strony sprzedawcy. Z praktyki wiemy, że większość tego typu presji jest wyłącznie presją psychiczną i mało ma wspólnego z rzeczywistymi zobowiązaniami Klienta. W końcu to Klient jest tutaj kupującym a wskazywanie przez sprzedawcą „swojego leasingu” jest niedopuszczalną presją. Należy pamiętać, że podpisując leasing Klient związuje się z firmą leasingową na kilka lat i jest to poważny kontrakt. Warto zadać sobie pytanie – czy sprzedawca wskazujący nam jakikolwiek leasing ponosi z tego tytułu jakąkolwiek odpowiedzialność, czy będzie nam pomagał jeśli będą jakieś problemy, albo też czy jest pewien że w warunkach leasingu nie ma niebezpiecznych dla Klienta zapisów umowy? Oczywiście, że nie. Zależy mu tylko na sprzedaży i zarobku.

Jeśli zgodzimy się co do powyższego stwierdzenia, musimy również przyznać, że świadome zaciągnięcie zobowiązania jakim jest podpisanie umowy leasingowej, powinno zależeć tylko i wyłącznie od nas jako Klienta – po sprawdzeniu i porównaniu warunków finansowych, ogólnych warunków leasingu oraz opłat dodatkowych jakie oferują różne firmy leasingowe – niekoniecznie ta która współpracuje z danym salonem czy komisem.

Ogólne warunki leasingu firm leasingowych

Klienci poświęcają masę czasu negocjując cenę samochodu, sprawdzając jego stan techniczny, czasem kupując auto na drugim końcu Polski dla oszczędności kilkuset złotych. Jednocześnie duża część osób trafiających do salonu nie zadaje sobie trudu by poświęcić odpowiednią ilość czasu na sprawdzenie parametrów i warunków finansowania – czyli zobowiązania jakie zaciągną aby mieć swoje upragnione auto. Nie czytają nawet ogólnych warunków umowy leasingowej.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora leasingowego oraz rozmowa z doradcą leasingowym na temat warunków leasingu i opłat dodatkowych.

Trzeba też pamiętać, że leasing jest umową którą podpisuje się na kilka lat. Sprzedawca w salonie samochodowym nie będzie pomagał Klientowi w sprawach związanych z fakturami, upoważnieniami do wyjazdów za granicę, likwidacją szkód czy innymi sprawami jakie mogą wyniknąć w czasie trwania umowy. Często dzwonią do nas osoby które zawierały gdzieś umowę leasingu (najczęściej w salonie lub komisie) i proszą o pomoc w ich sprawach. Jeśli umowa leasingowa nie została zawarta przez nas, nie mamy możliwości aby im pomóc. Tym bardziej, że wynagrodzenie za nią wziął ktoś inny.

Naszym zdaniem obsługa Klienta powinna polegać na tym, że sprzedażą auta zajmuje się sprzedawca, natomiast jego finansowaniem doradca lub broker leasingowy który zajmuje się tym na co dzień.

Opłaty leasingowe nie wszędzie są takie same

Wybór oferty leasingu to też sprawdzenie opłat dodatkowych. Część Klient jest zdziwiona tym, jak bardzo mogą różnic się opłaty leasingowe za te same czynności wykonywane w różnych firmach leasingowych. Są leasingi które co prawda oferują niską ratę leasingu, ale za to obciążają klienta dosłownie za wszystko inne. Są to kwoty od 50 zł do kilkuset za określoną czynność. I nagle pod koniec leasingu okazuje się, że ten leasing który wybraliśmy na początku patrząc tylko na ratę leasingu – który miał być tak tani okazał się być najdroższym. Dochodzi do tego rozczarowanie, że nie czytaliśmy ogólnych warunków leasingu i tabeli opłat dodatkowych.

Jeśli chodzi o tabelę opłat dodatkowych, to prawie nigdy nie jest ona od razu przekazywana klientowi przy pierwszej ofercie. Ale na szczęście część (znamy dwie) firm leasingowych w ogóle zrezygnowała z takiej tabeli, te firmy leasingowe polecamy.

 

Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu

Istotnym składnikiem kosztów leasingu jest ubezpieczenie samochodu. Warto wybrać takiego leasingodawcę który oferuje przynajmniej rozsądne składki za ubezpieczenie, umożliwia jego rozłożenie na raty jak też przyjmuje zniżki Klienta. W drugiej kolejności należy spytać czy w kolejnych latach firma leasingowa dopuszcza samodzielne ubezpieczenie auta przez Klienta.

Zawsze doradzamy i przypominamy naszym Klientom, by co najmniej na miesiąc przez zakończeniem ważności polisy zorientowali się w aktualnych propozycjach ubezpieczeniowych na swoje auto i sprawdzili jaką kwotę składki zaproponuje nam leasing. Taki sposób postępowania powoduje, że firmy leasingowe są bardziej skłonne do proponowania konkurencyjnych stawek. Jeśli natomiast nie otrzymamy przynajmniej takiej samej oferty od firmy leasingowej, zawsze będzie czas na dokonanie ubezpieczenia we własnym zakresie. Koszt ubezpieczenia również jest jednym z czynników który warunkuje taki a nie inny wybór oferty leasingu.

Niestety ale tak już jest, że własnymi sprawami należy się zajmować i nikt nas od tego nie zwolni.

Wybór oferty leasingu – nasze rady dla przedsiębiorców biorących leasing samochodu:

  1. Nie decyduj się bezrefleksyjnie na ofertę podsuniętą przez sprzedawcę.
  2. Skompletuj przynajmniej 3 oferty i porównaj: raty leasingu, tabele opłat dodatkowych, koszty ubezpieczenia oraz możliwość ubezpieczenia samodzielnego.
  3. Przynajmniej przejrzyj ogólne warunki umowy (OWUL) firmy leasingowej z którą zamierzasz podpisać umowę. Wbrew pozorom doradca leasingowy tej firmy też będzie z tego zadowolony, nie będziesz mógł narzekać że podpisałeś coś bez czytania i nie wiesz na co się zdecydowałeś.

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. Raty leasingu operacyjnego pomoże obliczyć Tobie kalkulator leasingowy dla firm.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę: kalkulator-leasingowy.pl