Ranking firm leasingowych 2018 – branża leasingu zanotowała rekord

Firmy leasingowe za pośrednictwem Związku Przedsiębiorstw Leasingowych opublikowały swoje wyniki sprzedażowe za 2018 rok. Jak można się było domyślać, branża leasingowa zanotowała kolejny rekord sprzedaży w roku ubiegłym.

Wyniki firm leasingowych w 2018 roku

Łączne finansowanie udzielone przez działające w Polsce firmy leasingowe wyniosło ponad 82 miliardy złotych, a rynek wzrósł o ponad 21%. To naprawdę niesamowite wyniki. Naszym zdaniem największy udział sprawczy miał w jego osiągnięciu z jednej strony wciąż trwający wzrost gospodarczy a z drugiej zmiany podatkowe dotyczące rozliczania samochodów, które weszły w życie od 2019 roku. Warto wspomnieć też o jeszcze jednym czynniku który naszym zdaniem miał znaczenie – uszczelnienie systemu podatkowe spowodowało również w pewnym stopniu wzrost poszukiwania przez firmy dróg do zmniejszania obciążeń podatkowych w sposób legalny.

Struktura finansowania firm leasingowych od lat wygląda dość podobnie – z 2018 roku 48,4% były to samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony; 23,7 % transport ciężki, 26,3 % maszyny i urządzenia, pozostałe rodzaje ok 1,6%

Jak przedstawia się ranking firm leasingowych według wartości przedmiotów oddanych w leasing?

 

Statystyka ujawnia, że liderem nadal pozostaje PKO Leasing (po dokonanym w latach ubiegłych połączeniu z Raiffeisen Leasing, która to marka zniknęła z rynku) – wynik ponad 9,2 miliarda złotych przedmiotów oddanych w leasing za 2018 rok (w tym pojazdy – 6,4 mld zł). Na drugim miejscu również w omawianym roku utrzymała się grupa Idea Getin Leasing powstała z połączenia Getin Leasing oraz Idea Leasing (firmy związane z Leszkiem Czarneckim) – jej wyniki do 7,5 mln w tym 5,8 mld środków transportu. Trzecie miejsce przypadło Volkswagen Leasing który finansuje wyłącznie samochody grupy Volkswagen (VW/Seat, Audi, Porsche, Skoda) – ponad 5 mld zł wartości wyleasingowanych aut.

Kolejne miejsca zajmują EFL – 6,1 mld; następnie mLeasing – 6 mln oraz Santander Leasing (dawniej BZWBK Leasing- prawie 5,4 mld złotych wyleasingowanych przedmiotów. Potem ING Leasing, Pekao Leasing oraz Millennium Leasing.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Alior Leasing z wynikiem 3,4 mld złotych przy czym Alior Leasing jest dużo mocniejszy w leasingu pojazdów ponieważ z wynikiem 2,9 mld znajduje się obecnie na 7 miejscu rankingu. I chyba jest to swoisty rekord – firma ta w ciągu 2 lat zdołała wejść do czołówki firm leasingowych i poprawić swoje wyniki sprzedażowe ponad 10 krotnie!

Łącznie swoje wyniki sprzedażowe za rok 2018 podało 26 firm leasingowych.

 

źródło: ZPL

 


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę: kalkulator-leasingowy.pl