Leasing 2022 – Nowy Ład w leasingu

Nowy Ład w Leasingu od 2022 roku – czyli zawsze można sobie poradzić

Na początek nowego 2022 roku planowane jest wejście w życie pakietu ustaw podatkowych tzw. Nowego Ładu. Jak zmiany te wpłyną na leasing, co warto wiedzieć o leasingu od 2022 roku?

Pakiet ustaw podatkowych w ramach Nowego Ładu, zapowiedziany przez rząd będzie obejmował wiele dziedzin życia, w tym ważne zmiany podatkowe, zmiany w zakresie danin i składek społecznych – my jednak skupimy się w tym artykule na zagadnieniach ściśle związanych z leasingiem.

Najbardziej widoczną zmianą w zakresie traktowania leasingu będzie od 2022 roku inne traktowanie przez Urząd Skarbowy samochodów wykupionych z leasingu. Przedsiębiorca wykupujący auto po leasingu na firmę zazwyczaj kupował go za stosunkowo niską wartość końcową, po spłaconym leasingu – było to nawet tylko 1% wartości początkowej auta, czasem 10 do lub 30%.

Dla tych którzy wykupią takie auto na firmę w zasadzie nic się nie zmieni, zapłacą podatek VAT jaki będzie naliczony na fakturze Sprzedaży i na tym koniec. Zmieni się natomiast stosunek fiscusa gdy samochód taki będą chcieli sprzedać przed upływem 5 lat od wykupienia na firmę. Jeśli auto zostanie sprzedane przed upływem 5 lat, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić VAT i podatek dochodowy nie od wartości Sprzedaży ale od wartości rynkowej takiego samochodu. Jeśli wartość rynkowa oraz wartość sprzedaży będzie się pokrywać, nie będzie to miało negatywnego wpływu na finanse firmy, jednak gdy przedsiębiorca wykupił auto z leasingu zgodnie z umową np. po 5 latach za 10% jego wartości początkowej, a następnie będzie chciał je sprzedać za tę samą kwotę – wiadomo, że w zasadzie każdy samochód eksploatowany 5 lat ma wartość wyższą niż 1 czy 10% początkowej ceny zakupu. W takiej sytuacji firma będzie musiała odprowadzić podatki od wartości rynkowej, jeśli będzie wyższa niż wartość sprzedaży samochodu, chyba że poczeka kolejne 5 lat z jego sprzedażą.

Ponieważ najkrótszy okres leasingu wynosi 2 lata, to biorąc pod uwagę leasing tylko na 2 lata a następnie utrzymywanie samochodu w firmie przez kolejne 5 lat – by nie zapłacić podatku od sprzedaży trzeba będzie utrzymywać auto w firmie przez minimum 7 lat.

Kreatywni przedsiębiorcy i firmy finansowe znajdą na to sposób – Sposoby są dwa:

  1. Leasing samochodu na dość krótki okres z max dużym wykupem bardzo zbliżonym do wartości rynkowej – np. leasing na 3 lata wykup 40%. Przy jego ewentualnej sprzedaży za tę kwotę osobie lub firmie trzeciej transakcja jest w zasadzie neutralna finansowo – nowy nabywca płaci podatek dochodowy i Vat w cenie zakupu.
  2. Leasing samochodu nawet na długi okres z niskim wykupem, choćby 1%. Dla przykładu, po wykupieniu auta po 5 latach leasingu przedsiębiorca ma do wyboru trzy opcje:a) zostawić auto w firmie, b) sprzedać je za kwotę wyższą od ceny zakupu, równą cenie rynkowej i przełożyć VAT i podatek dochodowy na nowego kupującegoc) sprzedać auto za kwotę wyższą od ceny nabycia po leasingu licząc się z tym, że będzie mieć podatek VAT oraz podatek dochodowy do zapłacenia ALE jednocześnie zawrzeć nową umowę leasingu z wkładem własnym (opłatą wstępną) równą cenie za jaką sprzedajemy stare auto. Ponieważ opłata wstępna w nowym leasingu jest kosztem działalności, to „znosi” niejako ujemne skutki sprzedaży poprzedniego samochodu przed upływem 5 lat. Jedynie rozliczanie VAT w 50% od samochodu osobowego jest tu czymś co nie do końca zazębia finansowo na zero obydwie transakcje.

Opcje te są prawidłowe pod warunkiem, że rozliczamy się z podatku VAT oraz dochodowego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Niestety osoby będące na tzw. ryczałcie muszą po prostu zrezygnować z tej formy rozliczeń podatkowych.

Dla porządku dodam, że od 2022 roku wykup na osobę prywatną będzie wiązał się również z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego i VAT od wartości rynkowej. Opcja ta straci więc sens.

Artykuł autorstwa doradcy Leasingowego  ObliczLeasing.pl

źródło: Kalkulator Leasingowy ObliczLeasing.pl https://obliczleasing.pl

Kalkulator Nowy Ład podatki – Księgowy radzi