Leasing samochodu używanego

Jeśli myślisz o leasingu auta, stajesz na początku przed wyborem – wzięcie w leasing samochodu nowego czy leasing samochodu używanego. Zalety nowego samochodu znamy wszyscy – gwarancja, pewność stanu technicznego i dłuższe użytkowanie przedmiotu nowego w zamian za wyższą cenę. W niektórych sytuacjach również pewnego rodzaju prestiż związany z posiadaniem nowego auta. Za samochodem używanym przemawia natomiast przede wszystkim niższa cena.

Leasing operacyjny samochodu używanego

W tym artykule nie będziemy zajmować się jednak wyborem samochodu nowego czy używanego, ale kwestiami związanymi z wzięciem w leasing auta używanego, ograniczeniami i rozliczeniami podatkowymi występującymi przy leasingu samochodów używanych. Z tego punktu widzenia dla firmy ważne są następujące kwestie:

 • 1) podatek VAT oraz koszty podatkowe w leasingu auta używanego
 • 2) koszty opłat leasingowych na samochód używany
 • 3) warunki leasingu i dokumenty do leasingu samochodu używanego
 • 4) alternatywa dla leasingu finansowego samochodu używanego na fakturę VATmarża

Podatek VAT w leasingu auta używanego

Jeśli chcemy zakupić samochód na firmę, czy to w leasingu, kredycie czy za gotówkę – najlepszym rozwiązaniem jest nabycie samochodu sprzedawanego na fakturę z 23% VAT! Tylko takie auto umożliwi odpisanie podatku VAT oraz wliczenie w koszty rat leasingowych w przypadku leasingu.

Każdy samochód nowy jest sprzedawany na fakturę „z pełnym VAT”, więc nie ma z tym problemu – natomiast samochody używane sprzedawane są na fakturę z pełnym VAT lub bardzo często tak zwaną fakturę VATmarża. Samochodu sprzedawanego na fakturę VATmarża nie da się wziąć w leasing operacyjny – co za tym idzie, Leasingobiorca nie będzie mógł odpisać VAT  oraz wliczać rat leasingowych w koszty.

Samochód używany w leasingu finansowym

Warto szukać samochodu, który jest sprzedawany na fakturę z pełnym VAT. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy sprzedawca wystawia fakturę VAT marża, można takie auto wziąć w leasing. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jedyna możliwą formą leasingu będzie nie leasing operacyjny, tylko leasing finansowy. Najważniejsze o podatku VAT w leasingu finansowym:

 • jeśli chcemy kupić samochód w leasingu na fakturę VATmarża, można go wyleasingować jedynie w leasingu finansowym. Niestety, w leasingu finansowym nie ma możliwości bezpośredniego wliczania rat leasingowych w całości w koszty. Klient amortyzuje takie auto minimum 2,5 roku, w koszty wpisuje amortyzację auta oraz odsetki.
 • na fakturze VAT marża nie ma VAT, więc nie będzie można go odliczyć.
 • stawki procentowe ubezpieczeń komunikacyjnych są zazwyczaj wyższe dla samochodów używanych
 • przepisy wymagają by część odsetkowa harmonogramu leasingu była obciążona VAT płatnym jednorazowo przy podpisaniu umowy.

Niektóre firmy leasingowe kredytują Leasingobiorcy VAT od leasingu finansowego  ma tylko raty w harmonogramie do spłaty, jednak powoduje to, że koszty leasingu finansowego są wyższe niż leasingu operacyjnego gdybyśmy kupowali auto na fakturę z pełnym VAT.

Mają dokonać zakupu samochodu na fakturę VATmarża na firmę, zalecamy wzięcie pożyczki leasingowej. Możesz zapytać nas o ofertę pożyczki leasingowej. Kalkulację raty możesz zrobić za pomocą kalkulatora rat leasingu lub pożyczki.

 

Samochód używany w pożyczce leasingowej

Doskonałą alternatywą dla leasingu finansowego samochodu kupowanego na fakturę VATmarża jest – POŻYCZKA LEASINGOWA. Jest to produkt leasingowy który w porównaniu z leasingiem finansowym ma prawie same zalety. Najważniejsze z nich:

 • Do pożyczki leasingowej nie dolicza się VAT
 • Klient kupuje samochód bezpośrednio na siebie, rejestruje również na siebie.
 • Do pożyczki leasingowej stosuje się takie same uproszczone kryteria przyznawania jak do leasingu, nie ma więc problemu z tzw. zdolnością kredytową.

Pożyczki leasingowej, tak jak leasingu, udziela firma leasingowa.

 

Co wybrać – leasing operacyjny, leasing finansowy czy pożyczkę leasingową

Porada: jeśli decydujemy się na leasing, to należy w pierwszej kolejności szukać samochodu sprzedawanego na fakturę z pełnym VAT23%, wtedy będziemy mogli wziąć najkorzystniejszy leasing operacyjny, nawet jeśli jest to leasing samochodu używanego.

Gdy koniecznie chcemy kupić samochód na fakturę VATmarża można to zrobić w formie leasingu finansowego, który nie da nam takich korzyści należy zastanowić się czy nie lepiej zastosować zakup w formie kredytu samochodowego. Jednak obecnie lepszym wyjście od leasingu finansowego jest pożyczka leasingowa.

Trzeba również pamiętać, że zarówno w leasingu finansowym jak i pożyczce leasingowej Klient może wliczyć w koszty amortyzację i odsetki do równowartości kwoty 20 tys euro. Dlatego wszystkie samochody kosztujące więcej ze względu na optymalizację podatkową należy bezwzględnie finansować w leasingu operacyjnym, w którym ograniczenie to nie obowiązuje a całość rat leasingowych można w liczyć w koszty. Do leasingu operacyjnego szukamy zawsze samochodu sprzedawanego na fakturę z pełnym VAT.

Koszty opłat leasingowych

Koszty leasingu i ubezpieczenia

Biorąc  Leasing na samochód używany trzeba liczyć się z wyższymi kosztami niż przy finansowaniu samochodu nowego albo demonstracyjnego z salonu. Na wyższe koszty składa się na pewno wyższy koszt leasingu (większe ryzyko firmy leasingowej związane z wiekiem i stanem techniczny auta). Ubezpieczenie samochodu używanego również kosztuje więcej niż nowego w pakiecie dealera lub pakiecie firmy leasingowej.

Koszty wyceny

Dodatkowo część firm leasingowych obciąża klienta kosztami Wyceny samochodu używanego. Do tego należy doliczyć koszty płatnych przeglądów, corocznych badań technicznych i napraw, które przy samochodzie używanym nie pokrywa gwarancja. Oczywiście, samochód używany jest tańszy, ale jego nabycie i eksploatacja zawsze będzie procentowo w stosunku do wartości auta droższe niż leasing i eksploatacja samochodu nowego.

Wyższy wkład własny

Tym, co różni leasing samochodu nowego od leasing samochodu używanego jest również wkład własny, jaki trzeba ponieść by otrzymać leasing. Niektóre firmy leasingowe dają leasing na nowe samochody już przy wkładzie własnym od 1%. Leasingując natomiast samochód używany, trzeba się liczyć z wkładem własnym minimum 10%.

Warunki leasingu auta używanego

Wiek samochodu używanego

Duża część firm leasingowych udziela leasingu samochodów używanych maksymalnie 4 letnich i na okres 3-4 lata. Często firmy leasingowe dokonują wyceny samochodu i oczywiście obciążają klienta jej kosztami a często kupują samochody używane tylko z wąskiej grupy współpracujących salonów czy komisów.

Na szczęście są i takie, które pozwalają na leasing samochodu używanego nawet w wieku do 8 lat. Ważne, by wiek samochodu w chwili zakończenia umowy nie przekraczał 10 lat. Na dodatek można sobie pozwolić nawet na leasingu używanego 3 letniego samochodu na okres do 7 lat, więc raty leasingowe będą naprawdę niskie.

Procedura uproszczona w leasingu aut używanych

Dobre firmy leasingowe dają w leasing samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony w procedurze uproszczonej, nie żądając dokumentów finansowych ani zaświadczeń z ZUS i US. W zasadzie w procedurze uproszczonej wystarczy tylko dowód osobisty dokumenty rejestrowe oraz odpowiedź na kilka prostych pytań. Procedura uproszczona może być stosowana w leasingu samochodów nowych oraz samochodów używanych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że dokumenty do procedury uproszczonej w przypadku leasingu samochodu używanego muszą być uzupełnione o dokumenty samochodu, o którego leasing wnioskujemy. Trzeba dysponować kopią dowodu rejestracyjnego auta, ubezpieczenia OC, fakturą proforma oraz zdjęciami samochodu.

Oferty leasingu w komisach samochodowych

Warto zdawać sobie sprawę z jeszcze jednego czynnika przy leasingu samochodu używanego. Można samemu poszukać dobrej firmy leasingowej, na przykład w Internecie lub zdać się na to, co oferuje zazwyczaj komis. Tylko w tym drugim przypadku nie należy liczyć, że leasing w komisie będzie tani.

Nie jest tajemnicą, że komisy i salony samochodowe potrafią zarabiać zarówno na sprzedaży samochodu jak i na finansowaniu jego zakupu, często stosują wysokie prowizje wliczone do kosztu kredytu czy leasingu. Bardzo rzadko finansowanie otrzymane w komisie jest najtańszym, jakie możemy uzyskać – poszukajmy w Internecie, to się opłaci. Zapraszamy do kontaktu.

 

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.