leasing samochodu dostawczego

Leasing samochodów dostawczych

Flota samochodów dostawczych krążących po naszych drogach z roku na rok staje się coraz większa. Jak wygląda leasing samochodów dostawczych, jakie są najpopularniejsze auta dostawcze na polskim rynku, jakie są warunki i oferta leasingu na samochód dostawczy. Jak dostać finansowanie na samochód do 3,5 tony?

Leasing samochodów dostawczych

Rynek samochodów dostawczych w Polsce należy do niewielkich firm. To one najczęściej są kupującymi i użytkownikami tzw. busów, jak umownie nazywa się samochody ciężarowe o d.m.c. 3,5 tony – samochody dostawcze.  W roku 2016 firmy zarejestrowały ponad 60 tyś tego typu samochodów, zdecydowana większość z nich została sfinansowana w leasingu. To właśnie dzięki leasingowi małe, czasem jednoosobowe firmy stać na zakup i użytkowania busa.

Raty leasingu operacyjnego pomoże obliczyć Tobie kalkulator leasingowy dla firm.

Średnie samochody dostawcze o DMC do 3 ton mają ok 28% udziału w europejskim rynku. W Polsce ten udział wynosi 16%. Standardem jest finansowanie zakupu auta dostawczego czy ciężarowego przez leasing operacyjny.

Praktycznie wszystkie firmy leasingowe chętnie finansują zakup auta dostawczego w leasingu, różnice tkwią oczywiście w proponowanych warunkach czyli wymaganej wpłacie własnej, stosowanym oprocentowaniu a także, co trudniejsze do przeanalizowania przez statystycznego klienta, w zapisach ogólnych warunków umów leasingowych (OWUL).

Ranking ilości rejestrowanych aut dostawczych za rok 2016:

(Poniżej podajemy ilość sprzedanych aut przez poszczególne marki)

 • 1. Fiat – 11700 szt.
 • 2. Renault – 8560 szt.
 • 3. Ford – 6100 szt.
 • 4. Peugeot – 5470 szt.
 • 5. Iveco – 5170 szt.
 • 6. Volkswagen – 4800 szt.
 • 7. Mercedes-Benz – 4380 szt.
 • 8. Citroen – 3730 szt.
 • 9. Opel – 3270 szt.
 • 10. Dacia – 2330 szt.
 • 11. Skoda – 1270 szt.
 • 12. Toyota – 910 szt.
 • 13. Nissan – 680 szt.
 • 14. Hyundai – 390 szt.
 • 15. stawkę zamyka Isuzu – 380 szt.

Warunki leasingu aut dostawczych

Najlepsze firmy leasingowe proponują dziś możliwość leasingu aut dostawczych w opcji z niski wkładem własnym – od 1% wartości auta. Jedynie nowe firmy muszą liczyć się z koniecznością wniesienia większego wkładu własnego (20-30%). Okres finansowania uzależniony jest od preferencji Leasingobiorcy i wynosi nawet do 7 lat w leasingu operacyjnym. W opcji leasingu standardowego nie występuje żaden limit przebiegu auta.

Natomiast wynajem długoterminowy samochodu ograniczony jest maksymalnie do 5 lat i do przebiegu nie większego niż 250.000 km łącznie przez cały okres wynajmu. Przy wynajmie jest się też zobowiązanym do serwisowania auta w ASO przez cały okres umowy, nawet po upływie gwarancji.

Alternatywą dla leasingu i wynajmu jest pożyczka leasingowa – tutaj możliwy okres finansowania jest zdecydowanie najdłuższy i wynosi nawet do 10 lat.

We wszystkich trzech powyższych przypadkach finansowanie przyznawane jest w procedurze uproszczonej – tj. nie są wymagane żadne dokumenty finansowe ani zaświadczenia.

Przegląd oferty samochodów dostawczych

Ilość modeli i wersji w których mogą wybierać przedsiębiorcy może z łatwością powodować zdezorientowanie. Jeśli nabywca nie jest przywiązany do konkretnej marki, naprawdę nie ma łatwo z wyborem samochodu. Nie jest też łatwo przy wyborze finansowania – leasing samochodów dostawczych oferowany jest w każdym salonie, a poza tym są jeszcze poszczególne firmy leasingowe i brokerzy leasingowi którzy mają pełen przegląd rynku.

Co warto podkreślić – kupujący samochód nie jest związany ofertą leasingu przedstawianą mu przez sprzedawcę. To Klient decyduje gdzie i na jakich warunkach weźmie leasing.

W czym można wybierać?

Poniżej przedstawiamy bardzo skrótowy opis oferty rynkowej:

Oferta Leasingu na dostawczego Citroena – Citroen oferuje modele C3 VAN, Berlingo, Jumpy oraz Jumper. Przedział cenowy netto od 34.000 do 87.000 zł. Citroen dysponuje własnym leasingiem fabrycznym.

Oferta Leasingu na dostawczą Dacię – Dacia w ofercie posiada w wersji ciężarowej modele Dokker oraz Duster Van 4×4. Ceny od 31.000 do 54.000 netto w wersji bazowej.

Oferta Leasingu samochodów dostawczych Fiata – Potentat na rynku dostawczaków oferuje Pandę VAN, Fiorino, Doblo, Talento oraz Ducato w cenach od 33.000 do 82.000 netto. fiat dysponuje własnym leasingiem fabrycznym.

Oferta Leasingu na dostawczego Hyundaia – Dostawczy Hyundai sprzedawany w Polsce to model H350. Cena od 99.000 zł. Samochód powstał z myślą o rynku europejskim i produkowany jest w Turcji.

Oferta Leasingu na dostawcze Iveco Daily – Wyłącznie tylnonapędowe Iveco mają swoją grupę zwolenników. Oferowane są w cenie od 89.000 zł netto. Z kolei Iveco Daily 4×4 to terenowe auto dostawcze z bardzo dopracowanym i profesjonalnym napędem na 4 koła a nawet możliwością montażu wyciągarki. Najtańszy Daily 4×4 kosztuje 210 tys zł netto.

Oferta Leasingu samochodów dostawczych Forda – Ford proponuje homologowane auta ciężarowe na bazie modeli Fiesta Van, Transit Courier, Transit Connect, Custom. Ceny od 40.000 za Fiestę, do 87.000 za Transita.

Oferta Leasingu na dostawcze Isuzu – Japońska marka Isuzu proponuje modele L oraz N. sieć dealerów Isuzu liczy ok 20 punktów sprzedaży. Ceny od 98.000 zł netto.

Oferta Leasingu na dostawczego Mercedesa – Mercedes oferuje oczywiście kolejne wcielenie modelu Sprinter oraz mniejszego Vito oraz Citana, który jest blisko spokrewniony z Renault Kangoo. Ceny od 55.000 zł do ponad 140.000 zł netto. Mercedes dysponuje własnym leasingiem fabrycznym.

Oferta Leasingu na dostawczego Nissana – Nissan sprzedaje cieszący się dobrą opinią model NV200 oraz NT 400 Cabstar jak również elektryczny samochód dostawczy e-NV200. Ceny od 51.000 do 120.000 zł netto.

Oferta Leasingu na dostawczego Opla – Najmniejszym dostawczym Oplem jest Corsa Van w cenie od 34 tys netto. Poza tym w ofercie Opla znajdziemy Combo, Vivaro oraz Movano.

Leasing na dostawczego Peugeota – Obecnie Peugeot zachęca klientów do zakupu dostawczych modeli Partner, Expert oraz Boxer. Ceny netto od 52.000 do 92.000 zł. Peugeot dysponuje własnym leasingiem fabrycznym.

Leasing samochodów dostawczych Renault -wicelider rynku, Renault z powodzeniem sprzedaje szeroką gamę samochodów w homologacją ciężarową: Clio Societe van, Kangoo, Traffic oraz przede wszystkim Mastera. Ceny netto od 38.000 do ponad 100.000 zł.

Oferta Leasingu na dostawczą Toyotę – Toyota proponuje przede wszystkim model Proace w cenie od 73.000 zł netto. Jest to bliźniacza konstrukcja do Citroena Jumpy i Peugeot Experta. Toyota dysponuje własnym leasingiem fabrycznym.

Oferta Leasingu na dostawczego Volkswagena – produkujący w Polsce Volkswagen proponuje zawsze chętnie nabywane modele Caddy 4, Transporter oraz Crafter. Cennik rozpoczyna się od kwoty 53.000 zł do ponad 115.000 zł netto. Natomiast najtańszy Volkswagen Transporter 4Motion kosztuje od 92.000 zł netto. Volkswagen dysponuje własnym leasingiem fabrycznym

Większość modeli można wzbogacić o wiele wersji zabudowy i wyposażenia oraz wyposażyć w odpowiedni silnik. Dane rejestracyjne nowych samochodów za rok 2017 wskazują na ścisłą czołówkę: Ducato, Master, Daily, Boxer oraz Sprinter.  Co ciekawe, w tej czołówce brak Volkswagena Transportera. Sam VW przyznaje, że to z powodu wyższej ceny.

Najczęściej nasi przedsiębiorcy wybierają wersje uniwersalne, potem izotermy i dalej zabudowy do przewozu pojazdów.

Decyduje leasing

O wyborze auta dostawczego decyduje nie tylko jego cena oraz warunki ściśle techniczne (które w większości przypadków nie odstają aż tak znacznie od siebie) ale w dużym stopniu, a może przede wszystkim serwis oraz warunki finansowania danego modelu auta.

Sprzedawcy oferują standardowo leasing, jak również coraz częściej wynajem długoterminowy. W tym miejscu warto wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku aut eksploatowanych bardzo mocno, co jest standardem w tym segmencie samochodów, nie należy porównywać warunków wynajmu samochodów dostawczych z warunkami wynajmu na samochód osobowy. Dlaczego?

Wartości wykupu samochodu ciężarowego są dużo niższe, ze względu na większą utratę wartości. Z tego samego powodu rata serwisowa dla samochodu ciężarowego będzie wyższa. Plusem będzie natomiast możliwość złożenia raty finansowej, raty serwisowej i raty ubezpieczenia w jeden pakiet leasingowy (wynajmu).

Oprócz leasingu i wynajmu coraz większym zainteresowaniem cieszy się również pożyczka leasingowa na samochód. Łączy ona zalety dostępności finansowania charakterystycznej dla leasingu z własnością auta po stronie Pożyczkobiorcy od początku podpisania umowy.

Warto też pamiętać, że do pożyczki leasingowej nie dolicza się podatku VAT.

Leasing busa – jak to zrobić?

Przedsiębiorcy najczęściej pytają – jak dobrze wybrać leasing i gdzie dostać najlepsze finansowanie na samochód? Przede wszystkim Kupujący samochód nie jest związany ofertą leasingu przedstawianą mu przez sprzedawcę. To Klient decyduje gdzie i na jakich warunkach weźmie leasing. Naszym zdaniem najlepiej zabrać się za to w następujący sposób:

 • Wybierz pasujący Tobie model i wersję pojazdu, skonfiguruj ze sprzedawcą jego wyposażenie i cenę
 • Poproś sprzedawcę o ofertę finansowania z salonu
 • Zapoznaj się dokładnie z jej warunkami finansowymi oraz zapisami umowy jak też z opłatami dodatkowymi
 • Mając dokładną ofertę leasingu z salonu zapytaj o finansowanie w firmach leasingowych lub na naszym portalu. W większości przypadków będziesz w stanie uzyskać od nas lepsze warunki leasingu oraz na pewno lepszą obsługę leasingową. Leasingiem bankowym zajmujemy się od ponad 20 lat.

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing operacyjny samochodu i wyślij zapytanie