koszty leasingu

Leasing kalkulator podpowie jak obliczyć raty leasingowe

AKTUALIZACJA: maj 2019

Nie masz doświadczenia w leasingu, nie wiesz jak kalkulować raty leasingowe? Oto garść porad, jak kalkulować raty leasingowe.

Jak kalkulować raty leasingowe

Jak skalkulować raty by oferta była dla nas jak najbardziej korzystna? To pytanie, które zadają sobie przedsiębiorcy korzystający z kalkulatora rat leasingowych.

Pamiętajmy – suma procentowa jaką pokaże kalkulator leasingowy to nie wszystko. W biznesie liczy się elastyczność oferty i używanie, a nie własność. Liczy się też profesjonalne doradztwo.

1. Inwestuj środki zewnętrzne

Podstawowe zasady biznesu są niezmienne – jeśli możesz, inwestuj środki cudze a nie własne. Dlatego bardziej opłaca się wziąć leasing z niskim wkładem własnym np 1% lub nawet 0% w najmie długoterminowym, niż przeznaczać na to własne środki i pozbywać się płynności finansowej czy możliwości zainwestowania ich w inny sposób.

Pamiętaj – zakup samochodu jest inwestycją tylko do pewnego stopnia – jeśli używasz auta również do celów prywatnych, inwestuje cudze pieniądze a nie własne, na przykład biorąc leasing.

2. Szukaj raty, nie kosztu całkowitego

Określ ile lat będziesz użytkował przedmiot leasingu, samochód czy maszynę i dostosuj do tego okres leasingu.

Samochód ma zarabiać na Ciebie a nie Ty na samochód. Dlatego lepiej wziąć leasing na dłuższy okres i płacić mniejsze raty miesięczne, mając zapewnioną poduszkę finansową na inne wydatki czy gorszy okres w biznesie.

Zauważ, że nie przypadkiem w zachodniej europie leasing polega głównie na używaniu auta przez okres 3-4 lata a następnie zwrocie samochodu i zawarciu nowej umowy. Przedsiębiorcy z zachodniej europy już od dawna wiedzą, że samochód traci na wartości więc nie zawsze warto spłacać jego całej wartości. Lepiej spłacić część odpowiadającą utracie wartości a następnie wziąć nowy.

W orientacyjnym wyliczeniu rat pomoże nasz leasing kalkulator.

Jednym z najlepszych kalkulatorów leasingowych, gdzie możesz obliczyć leasing i zamówić oferty leasingowe jest serwis obliczleasing.pl

3. Niekoniecznie musisz spłacać całą wartość

Jeśli nie stać cię na swobodną spłatę rat, to nie szukaj leasingu tańszego o 50 zł (z punktu widzenia firmy to nieistotna oszczędność), ale postaraj się podwyższyć wartość końcową auta lub wydłużyć okres leasingu.

Nie martw się – podwyższenia wartości końcowej można dokonać w leasingu standardowym, ale najbardziej korzystne będzie w tzw. najmie długoterminowym (leasingu FSL z serwisem). Wtedy w pewnych wariantach rata leasingowa może być niższa nawet o 50% w stosunku do leasingu standardowego! Doskonale pokazuje to nasz leasing kalkulator.

Nic nie szkodzi również wzięcie leasingu na dłuższy okres – w dobrych firmach leasingowych zawsze możesz wcześniej zakończyć umowę, zarówno w leasingu standard jak i z dużym wykupem.

4. Bierz pod uwagę koszty dodatkowe

Koszt leasingu, jak wynika z danych kalkulatora leasingu, w różnych firmach leasingowych jest zbliżony. Różnice rzędu 1% na całkowitym koszcie leasingu nie powinny być argumentem przesądzającym o wyborze danej firmy leasingowej.

Warto wziąć pod uwagę również takie czynniki jak:

  • opaty dodatkowe lub ich brak,
  • koszty ubezpieczenia komunikacyjnego,
  • czy firma leasingowa oferuje ubezpieczenie spłaty umowy GAP,
  • czy firma leasingowa umożliwia i za jaką kwotę wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu,

Zwróć uwagę również na niematerialne ale ważne czynniki:

  • czy doradca leasingowy dojedzie do ciebie,
  • od jak dawna pracuje w branży leasingu osoba która będzie cię obsługiwała.

5. Najważniejsze różnice pomiędzy firmami i ofertami leasingu ukryte są w ogólnych warunkach.

Dziwi nas, że pomimo wielu lat edukacji finansowej, nadal większość przedsiębiorców rozważając i porównując leasingi patrzy tylko na tzw. sumę opłat w jednej tabelce. Przecież w każdym kontrakcie, a takim jest umowa leasingu zawierana na kilka lat i opiewająca na kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych, najważniejsze różnice tkwią w Ogólnych Warunkach – czyli zapisach umowy oraz OWUL – i z nimi należy się zapoznać przede wszystkim.

Naszym zdaniem firmy które oferują Klientom jasny układ, bez ukrytych opłat albo uznaniowych zapisów umowy zasługują na wyróżnienie, i to im należy zaufać w pierwszej kolejności. Apelujemy więc do Leasingobiorców – czytajcie OWUL oraz Tabele Opłat dodatkowych, a dopiero potem patrzcie na tabeli z ratą wyższą lub niższą o kilka lub kilkanaście złotych od konkurencji.

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę: kalkulator-leasingowy.pl