pko leasing atak

Atak hakerów na klientów PKO Leasing

Atak na klientów PKO Leasing. Jak informują serwisy internetowe oraz samo PKO Leasing, 12 lipca nastąpił atak hakerów na Klientów PKO Leasing.

PKO Leasing zaatakowane przez hackerów

Akcja przeciwko klientom PKO Leasing rozpoczęła się poprzez wysyłkę fałszywych maili z informacją o załączonej fakturze miesięcznej oraz prośbą o otwarcie zaszyfrowanego pliku z „fakturą”. Oczywiście cała akcja z fakturami z PKO to atak hakerów, w którym klienci i samo PKO Leasing jest stroną potencjalnie poszkodowaną.

Po pierwsze – PKO Leasing nie wysyła faktur drogą mailową. Każdy Klient ma dostęp do portalu obsługi klienta, gdzie na swoim koncie ma zamieszczane swoje faktury. Może je następnie pobrać na swój komputer.

Po drugie – nigdy nie przesyła się hasła do pliku w tym samym mailu co zaszyfrowany plik. Jaki sens miałoby wtedy przesyłanie przez kogokolwiek zaszyfrowanego pliku?

Akcja PKO Leasing

PKO Leasing poinformowało o fakcie próby ataku na Klientów oraz wysłało już 12 lipca do klientów mail o treści:

„Uwaga na fałszywe faktury! Ostrzegamy, w dn. dzisiejszym została wysłana sfałszowana korespondencja z adresu [tu podano fałszywy adres jakim posłużyli się hakerzy] podszywająca się pod PKO Leasing. Wiadomość zawiera zainfekowany załącznik. Prosimy nie wykonywać żadnej czynności wskazanej w maili i usunąć wiadomość email. Pozdrawiamy. PKO Leasing”

Nasza rada:

Należy podchodzić z dużą rezerwą do wszystkich zaszyfrowanych plików jakie są nam przesyłane, tym bardziej jeśli nie znamy nadawcy. Plik który jest zaszyfrowany może potencjalnie zawierać niebezpieczne treści. Zwykłą praktyką jest przesyłanie plików otwartych, na których nie trzeba wykonywać żadnych operacji, jak również do których dostęp mają zainstalowane na komputerze programy antywirusowe. Duża część firm przesyła tylko mail z informacją o możliwości pobrania faktury, którą pobiera się na swoim koncie w serwisie firmy leasingowej.

O PKO Leasing:

PKO Leasing to największa aktualnie firma leasingowa w Polsce. Wynik ten uzyskała po przejęciu w 2017 roku innej dużej firmy leasingowej, Raiffeisen Leasing. Nasza opinia o  PKO Leasing

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. Raty leasingu operacyjnego pomoże obliczyć kalkulator leasingowy w PLN i EUR dla firm.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę: kalkulator-leasingowy.pl