Poleasingowe bez podatku

Poleasingowe bez podatku

Poleasingowe bez podatku

Minister finansów zmienia niekorzystne dla firm interpretacje izb skarbowych w sprawie firmowych samochodów. Potwierdza się, że po wykupie z leasingu można je sprzedać bez podatku. Wystarczy zaczekać z transakcją pół roku. Przez lata skarbówka uważała, że przedsiębiorca, który wykupi auto po leasingu i przeznaczy je na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w firmie. Auto było bowiem składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą. Żeby uniknąć tego obowiązku, musiałby czekać ze sprzedażą aż sześć lat (liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania samochodu z firmy). Fiskus przegrywał w tej sprawie w sądach (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, sygn. akt I SA/Gl 1028/14) i w końcu zmienił zdanie. Teraz potwierdza się, że jeśli wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie był już wykorzystywany w firmie i nie został zaliczony do składników jej majątku, kwota uzyskana ze sprzedaży nie jest przychodem z działalności gospodarczej – poleasingowe bez podatku.

Poleasingowe bez podatku. Rygorystyczne podejście fiskusa powodowało, że przedsiębiorcy, którzy wykupili samochód po leasingu, mieli do wyboru dwa rozwiązania: opodatkować jego sprzedaż albo zaczekać z transakcją sześć lat. Po zmianie stanowiska skarbówki auto można sprzedać bez PIT już po pół roku. Trzeba jednak pamiętać, że po wykupieniu pojazd musi być od razu przeznaczony na potrzeby osobiste, nie można go wprowadzać do firmowego majątku. Inaczej przychód ze sprzedaży będzie rozliczany w działalności gospodarczej. Podobnie jak wtedy, gdy nie leasingowaliśmy auta, ale od razu kupiliśmy je na własność i było firmowym środkiem trwałym.


poleasingowe bez podatkuLeasing operacyjny samochodu jest najbardziej powszechnym rodzajem leasingu. Ponieważ przedmiot leasingu w okresie obowiązywania umowy cały czas wchodzi w skład majątku leasingodawcy, więc to jemu przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w zakresie przedmiotu leasingu. Natomiast Leasingobiorca ma prawo do zaliczania w koszt prowadzenia działalności gospodarczej wszelkich opłat ponoszonych z tytułu umowy leasingu na rzecz firmy leasingowej. Podatek VAT doliczany jest w leasingu operacyjnym do każdej raty leasingowej. Po wygaśnięciu umowy leasingu korzystający (czyli leasingobiorca) może wykupić na własność przedmiot leasingu. Leasing operacyjny stosowany bywa najczęściej do leasingu samochodów, maszyn i urządzeń które są kupowane na fakturę z pełnym VAT (np. nowe samochody Citroen). Transakcja taka jest najbardziej opłacalna. W przypadku firm, leasing może mieć formę leasingu operacyjnego lub finansowego, natomiast w leasingu konsumenckim (dla osób prywatnych) możliwy jest tylko leasing operacyjny. Podatek VAT można odliczyć w wysokości 50% lub 100%. Zapytaj o najlepszą bankową ofertę leasingu na samochody Citroen.

Nasz kalkulator leasingowy pomoże ci we wstępnej orientacji w możliwych parametrach oferty leasingu i wynajmu długoterminowego. Wyślij zapytanie – nasz doradca oddzwoni do ciebie i prześle ofertę leasingu.

%d bloggers like this: