Zmiany  w branży 2016

Zmiany w branży 2016

PKO Leasing czy Getin Idea Leasing ?

PKO Leasing czy Getin Idea Leasing? A może Alior Leasing – kto zajmie czołowe miejsce na rynku leasingowym? Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości czekają nas duże zmiany na rynku leasingu. Związane jest to z postępującym procesem konsolidacji w sektorze bankowym. Ponieważ w zdecydowanej większości właścicielami firm leasingowych w Polsce są banki, proces konsolidacji obejmuje również przedsiębiorstwa leasingowe. Wieści z rynku leasingowego mówią o kilku potencjalnych ruchach kapitałowych, które dotyczyć będą największych graczy rynkowych i na pewno odmienią sytuację w branży leasingu.

Pierwsza dotyczy połączenia w jeden podmiot dotychczasowego lidera w sektorze leasingu samochodów osobowych i dostawczych – Getin Leasing. Połączenie ma nastąpić z bardzo dobrze sobie radzącą firmą leasingową Idea Leasing, która z kolei należy do Idea Banku. Obie firmy należą do holdingu finansowego Leszka Czarneckiego. Całkiem niedawno zresztą Idea Leasing przejęła jednego z poważnych graczy w segmencie leasingu transportu ciężkiego, jaki była firma VB Leasing. Getin Idea Leasing ma plan utrzymania się na pierwszym miejscu w rankingu firm leasingowych w Polsce. Nie jest jeszcze przesądzone jak wyglądać będzie struktura firmy po połączeniu. Prawdopodobne jest, że w ramach jednej nazwy pozostaną dwie sieci sprzedaży, różniące się specjalizacją w rodzaju leasingowanego sprzętu.

Jeśli ziszczą się plany największego polskiego banku – PKO BP o wykupieniu z rąk Austriaków firmy Raiffeisen Leasing, nowy właściciel również może mieć podobny dylemat – czy utrzymać dwie marki, czy może dokonać połączenia ze zmianą nazwy. PKO BP ma swoją firmę leasingową i raczej mało prawdopodobne jest by zmieniła ona nazwę na Raiffeisen. Po pierwsze dlatego, że PKO to bardzo silny brand, po drugie – było by to mylące dla klientów, gdyż również Raiffeisen Bank jest na sprzedaż. Ofertę zakupu ma złożyć Alior Bank, kontrolowany przez PZU. Sytuacja kiedy Raiffeisen Bank pozostaje pod starą nazwą pod kontrolą Alior Banku a Raiffeisen Leasing działa jako firma należąca do PKO BP jest nie do utrzymania.

Aby było ciekawiej, grupa PZU negocjuje również wykupienie od Włochów kontrolnego pakietu akcji Pekao SA który również posiada własną firmę leasingową Pekao Leasing. W tym przypadku może jednak skończyć się na pakiecie kontrolnym i pozostawieniem dotychczasowej struktury i nazwy.

Ostatni news wskazuje się potwierdzać poważne plany i dużą aktywność PZU w rozwijaniu Alior Banku. Raczkująca do tej pory firma leasingowa Alior Banku – Alior Leasing, otrzymała nowy zarząd i poważne wzmocnienie kadrowe. Plany zakładają wejście do czołówki firm leasingowych w Polsce.

Wydaje się pewne, że wieloletni lider w finansowaniu leasingowym – EFL, będzie musiał pogodzić się z utratą pozycji. Pytanie kto zajmie jego miejsce – grupa Getin Idea Leasing czy PKO Raiffeisen Leasing? Za pierwsze półrocze sumy wartości wyleasingowanego sprzętu wskazują na to, że grupy te były by praktycznie równe wolumenem sprzedaży – Getin Idea Leasing wyleasingowały sprzętu za 2,318 mld zł, natomiast PKO Leasing gdyby dodać do niego wolumen Raiffeisen osiągnęły by wynik 2,085 mld. A może w perspektywie kilku lat czarnym koniem leasingu zostanie Alior Leasing?

 

Umów się na 10 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić.

 

Copyright © źródło: kalkulator-leasingowy.pl

 

Zmiany w branży 2016
4.3 (86.67%) 3 votes