ubezpieczenie GAP

Jakie są koszty leasingu

Jakie są koszty leasingu

Koszty leasingu – Ile kosztuje leasing samochodu, jakie są koszty leasingu – to pytania które bardzo często zadają Klienci którzy chcą przede wszystkim wiedzieć jakie są koszty leasingu samochodu oraz jaką ofertę mogą aktualnie otrzymać.

Koszty leasingu samochodu można podzielić na kilka grup:

  1. koszty leasingu finansowe spłaty leasingu – czyli koszty leasingu związane ze spłatą samochodu leasingowanego w ramach harmonogramu rat leasingowych
  2. koszty leasingu dodatkowe związane z realizowaniem umowy leasingowej
  3. koszty leasingu inne związane z trwaniem umowy leasingowej – najczęściej są to opłaty, prowizje, koszty administracyjne, koszty kar umownych

Koszty spłaty leasingu

Koszty leasingu mogą się różnić również w zależności od zastosowanej kwoty wykupu. Im wyższy Wykup tym mniejsza będzie rata miesięczna ale za to wzrosną nieco odsetki od większego wykupu (balonowego) więc suma wszystkich opłat z wykupem będzie wyższa.

Ogólne oprocentowanie leasingu wynika najczęściej z rodzaju przedmiotu (samochód czy maszyna), tego czy jest to przedmiot nowy czy używany, od aktualnej polityki marżowej danej firmy leasingowej oraz od wielkości Klienta.

Część firm leasingowych może zaproponować nieco tańszą ofertę leasingu jeśli zdecydujemy się wykupić Ubezpieczenie umowy GAP lub LIFE oraz Ubezpieczenie Komunikacyjne w firmie leasingowej.

Koszty leasingu finansowe spłaty leasingu to najczęściej porównywana przez Klientów grupa kosztów. Najczęściej możemy prosić Doradcę o tabelę w której znajdują się takie pozycje jak:  Wartość przedmiotu leasingu netto, Opłata Wstępna (zwana też Czynszem Inicjalnym lub Wkładem własnym), ilość miesięcznych rat leasingowych, kwota raty leasingowej (podawana przez niektóre firmy leasingowe tylko jako kwota netto a przecież należy też doliczyć VAT), wartość wykupu przedmiotu po leasingu na końcu.

W większości ofert leasingu samochodu znajduje się podsumowanie wyżej wymienionych opłat leasingowych w procentach, jednak uwaga – niektóre firmy do tego podsumowania procentowego z jakichś przyczyn nie wliczają kwoty wykupu samochodu po leasingu.

Tak więc oferty leasingowe różnych firm leasingowych mogą też różnić się przedstawienie kosztów finansowania, część firm jako liczbę opłat leasingowych kalkuluje Opłatę wstępną + opłaty miesięczne, inne jako liczbę opłat podaje tylko liczbę rat miesięcznych.  Wyżej wymienione różnice powodują, że nieprawne oko może nie zawsze wyłapać istotne różnice w ofertach. Różnie koszty leasingu wyliczają również kalkulatory na stronach.

Obecnie kalkulatorem leasingu operacyjnego numer 1 jest na pewno aplikacja kalkulator-leasingowy.pl która w przeciwieństwie do wielu tworów marketingowych na stronach firm leasingowych, jest starannie opracowanym kalkulatorem leasingowym z możliwością kontaktu z doradcą leasingowym, otrzymaniem bezpłatnej porady oraz ostatecznej oferty leasingu.

UWAGA: Jeśli rozważamy wzięcie leasingu w salonie lub komisie samochodowym – w większości przypadków należy liczyć się z tym, że oferta taka będzie droższa niż oferta zaproponowana przez leasing z pominięciem salonu. Jednakże wcześniej należy się wystrzegać zostawiania danych swojej firmy w salonie czy komisie, ponieważ wtedy leasing może być zmuszony do zaproponowania klientowi oferty z wliczoną prowizją dla salonu.

Lepiej zapytać niezależnych doradców leasingowych, których takie zastrzeżenia nie dotyczą.

Leasing koszty dodatkowe

Do dodatkowych kosztów zawarcia umowy leasingu samochodu należą najczęściej:

Towarzystwa Leasingowe dysponują ofertą Ubezpieczeń AC/OC/NW dla leasingowanych samochodów. Jeśli chcemy ubezpieczyć pojazd sami, zwykle wiąże się to z opłatą oraz koniecznością jednorazowej zapłaty składki, natomiast przy ubezpieczeniu przez leasing składkę można rozbić na raty półroczne, kwartalne lub wliczyć do rat leasingowych (ta ostatnia opcja, aczkolwiek ciekawa jest najmniej opłacalna ze względu na koszt takiego ubezpieczenia wliczonego w raty oraz VAT który wtedy jest dodawany również od części ubezpieczeniowej raty leasingowej).

  • koszty rejestracji pojazdu – różnią się w zależności od firmy leasingowej. Zwykle jest to kilkaset złotych na które składają się koszty dokumentów i tablic w wydziale komunikacji oraz koszt serwisu rejestracji pojazdu.
  • koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu – tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana ponieważ jeśli mamy zniżki komunikacyjne, mogą być one uwzględnione przez niektóre firmy ubezpieczeniowe. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu zawsze będzie niższy dla samochodu nowego a wyższy dla samochodu używanego. Ta sfera kosztów zależy najbardziej od aktualnej polityki Towarzystw Ubezpieczeniowych. Jeśli Leasingobiorca decyduje się na ubezpieczenie własne powinien liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za ubezpieczenie obce (zwykle 100-300 zł), kosztu tego nie ponosi się jeśli ubezpiecza się przez firmę leasingową.
  • koszt wyceny samochodu używanego – wiele firm wymaga by klient pokrył koszty wyceny samochodu używanego, są jednak takie które takiej wyceny dokonuje bezpłatnie. Koszt wyceny w firmach które wymagają wyceny przez ich rzeczoznawcę to 200-500 zł
  • ubezpieczenie GAP/LIFE (jeśli wymagany) – jeśli decydujemy się ba ubezpieczenie spłaty umowy GAP lub LIFE jest to pewien koszt dodatkowy choć dobrowolny, ale można spotkać się również z taką ofertą leasingu która na pierwszy rzut oka będzie bardzo tania ale będzie obowiązywała pod warunkiem zawarcia ubezpieczenia LIFE lub GAP. Nie można dokładnie wskazać w niniejszym tekście różnic – ale zakres obowiązywania, suma ubezpieczenia oraz okres tego ubezpieczenia mogą się różnić w różnych firmach, więc nie należy przykładać ich do siebie w sposób automatyczny.
  • opłata manipulacyjna/prowizja do umowy – są jeszcze firmy leasingowe które stosują opłatę manipulacyjną, bądź prowizję dodawaną do umowy leasingowej.

Inne koszty leasingu

UWAGA: W części firm leasingowych (nawet w największych) są płatne takie usługi jak: serwis faktura elektroniczna, konto bankowe, monity sms (słynne firmy na „E” lub „R” z esemesami za 35 zł), karta paliwowa. Inne firmy leasingowe te same usługi oferują za darmo w ramach rat leasingowych. W leasingu bankowym proponowanym nas są darmowe!

Inne koszty leasingowe związane są najczęściej z procesem realizacji umowy leasingowej bądź zdarzeniami w trakcie jej trwania. Tutaj można stwierdzić, że każda firma leasingowa stosuje tego typu opłaty, zawarte najczęściej w tabelach opłat.

Z analizy tabel opłat leasingowych wynika, że wszędzie należy spodziewać się opłat za takie czynności jak: przedterminowe zakończenie umowy leasingu, zmiana harmonogramu rat leasingowych, cesja umowy leasingowej na samochód, pozwolenie na użytkowanie przez osobę trzecią, wznowienie umowy po jej rozwiązaniu z powodu nieopłacania rat leasingowych, wysłanie monitu pisemnego, odbiór zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, opłata za ubezpieczenie samochodu (ubezpieczenie klienta).

UWAGA: są już firmy leasingowe które nie mają dodatkowej tabeli opłat. Czynności dodatkowe realizowane są w zamian za roczną opłatę administracyjną.

Niektóre poważne firmy leasingowe stosują opłaty np. za e-fakturę, serwis sms, wydanie karty paliwowej – w innych tego typu usługi są bezpłatne! W leasingu za naszym pośrednictwem są darmowe!

Raty leasingu operacyjnego pomoże obliczyć Tobie kalkulator leasingowy dla firm.


Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy.

Oblicz leasing i wyślij zapytanie o ofertę:  kalkulator leasingowy on-line