Leasing samochodu używanego

Każdy, kto rozważa leasing samochodu, staje na początku przed wyborem – wzięcie w leasing samochodu nowego czy leasing samochodu używanego. Zalety nowego samochodu znamy wszyscy – gwarancja, pewność stanu technicznego i dłuższe użytkowanie przedmiotu nowego w zamian za wyższą cenę. W niektórych sytuacjach również pewnego rodzaju prestiż związany z posiadaniem nowego auta. Za samochodem używanym przemawia natomiast niższa cena.
W tym artykule nie będziemy zajmować się jednak wyborem leasing nowego czy leasing samochodu używanego, ale kwestiami związanymi z wzięciem w leasing auta używanego, ograniczeniami i rozliczeniami podatkowymi występującymi przy leasingu samochodów używanych. Z tego punktu widzenia dla firmy ważne są następujące kwestie: 1) rozliczenie podatku VAT oraz koszty podatkowe w leasingu auta używanego 2) koszty opłat leasingowych na samochód używany 3) warunki leasingu i dokumenty do leasingu samochodu używanego.

 

Podatek VAT i koszty w leasingu samochodu używanego

Generalnie, jeśli chcemy zakupić samochód na firmę, czy to w leasingu, kredycie czy za gotówkę – najlepszym rozwiązaniem jest nabycie samochodu sprzedawanego na fakturę z 23% VAT! Tylko takie auto umożliwi odpisanie podatku VAT oraz wliczenie w koszty rat leasingowych w przypadku leasingu. Każdy samochód nowy jest sprzedawany na fakturę „z pełnym VAT”, więc nie ma z tym problemu – natomiast samochody używane często sprzedawane są na fakturę z pełnym VAT lub tak zwaną fakturę VAT marża. Samochodu sprzedawanego na fakturę VAT marża nie da się wziąć w leasing operacyjny – co za tym idzie, Klient nie będzie mógł odpisać VAT  oraz wliczać rat leasingowych w koszty.

Warto szukać samochodu, który jest sprzedawany na fakturę z pełnym VAT. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy sprzedawca wystawia fakturę VAT marża można takie auto wziąć w leasing, ale trzeba liczyć się z tym, że jedyna możliwą formą leasingu będzie nie leasing operacyjny, ale leasing finansowy:
– jeśli kupujemy samochód w leasingu na fakturę VATmarża, można go wyleasingować jedynie w leasingu finansowym. Nie ma możliwości w leasingu finansowym wliczania rat leasingowych bezpośrednio w koszty. Klient amortyzuje  takie auto minimum 2,5 roku, w koszty wpisuje amortyzację auta oraz odsetki.
– na fakturze VAT marża nie ma VAT, więc nie będzie można go odliczyć.
– stawki procentowe ubezpieczeń komunikacyjnych są zazwyczaj wyższe dla samochodów używanych
– przepisy wymagają by część odsetkowa harmonogramu leasingu była obciążona VAT płatnym jednorazowo przy podpisaniu umowy. Niektóre firmy leasingowe kredytują go klientowi, że ma tylko raty w harmonogramie do spłaty, jednak powoduje to, że koszty leasingu finansowego są wyższe niż leasingu operacyjnego gdybyśmy kupowali auto na fakturę z pełnym VAT.

Powtórzmy raz jeszcze – jeśli leasing, to należy szukać samochodu sprzedawanego na fakturę z pełnym VAT23%, wtedy będziemy mogli wziąć najkorzystniejszy leasing operacyjny nawet jeśli jest to leasing samochodu używanego. Gdy koniecznie chcemy kupić samochód na fakturę VATmarża można to zrobić w formie leasingu finansowego, który nie da nam takich korzyści należy zastanowić się czy nie lepiej zastosować zakup w formie kredytu samochodowego. Jeśli natomiast mamy samochód, który jest sprzedawany na umowę kupna-sprzedaży, jedynym wyjście jest tylko kredyt samochodowy, możliwy również na firmę. Podsumowując. Jeśli chcemy odliczyć VAT, używać samochodu intensywnie przez kilka lat i mieć niskie koszty warto policzyć czy nie stać nas aby na nowy samochód lub bezwzględnie szukać samochodu sprzedawanego na fakturę z pełnym VAT.

Koszty opłat leasingowych na samochód używany

Biorąc  Leasing na samochód używany trzeba liczyć się z wyższymi kosztami niż przy samochodzie nowym albo demonstracyjnym z salonu. Na wyższe koszty składa się na pewno wyższy koszt leasingu, ubezpieczenie samochodu używanego również kosztuje więcej niż nowego w pakiecie dealera lub pakiecie firmy leasingowej. Dodatkowo część firm leasingowych obciąża klienta kosztami Wyceny samochodu używanego. Do tego należy doliczyć koszty płatnych przeglądów, corocznych badań technicznych i napraw, które przy samochodzie używanym nie pokrywa gwarancja. Oczywiście, samochód używany jest tańszy, ale jego nabycie i eksploatacja zawsze będzie procentowo w stosunku do wartości auta droższe niż leasing i eksploatacja samochodu nowego.
Tym, co różni leasing samochodu nowego od leasing samochodu używanego jest również wkład własny, jaki trzeba ponieść by otrzymać leasing. Niektóre firmy leasingowe dają leasing na nowe samochody już przy wkładzie własnym 1%, leasingując natomiast samochód używany trzeba się liczyć z wkładem własnym minimum 10%.

Warunki leasingu samochodu używanego

Duża część firm leasingowych udziela leasingu samochodów używanych maksymalnie 4 letnich i na 3-4 lata. Na dodatek firmy te dokonują wyceny samochodu i obciążają klienta jej kosztami a często kupują samochody używane tylko od wąskiej grupy współpracujących salonów czy komisów.
Na szczęście są i takie, które pozwalają na leasing samochodu używanego nawet w wieku do 8 lat. Ważne by wiek samochodu w chwili zakończenia umowy nie przekraczał 10 lat. Na dodatek można sobie pozwolić nawet na leasingu używanego 3 letniego samochodu na okres do 7 lat, więc raty leasingowe będą naprawdę niskie. U nas Klient ma możliwość otrzymania tego typu oferty leasingu.
Dobre firmy leasingowe dają w leasing samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony w procedurze uproszczonej, nie żądając dokumentów finansowych ani zaświadczeń z ZUS i US. W zasadzie w procedurze uproszczonej wystarczy tylko dowód osobisty dokumenty rejestrowe oraz odpowiedź na kilka prostych pytań. Procedura uproszczona może być stosowana w leasingu samochodów nowych oraz samochodów używanych.
Trzeba jednak zaznaczyć, że dokumenty do procedury uproszczonej w przypadku leasingu samochodu używanego muszą być uzupełnione o dokumenty samochodu, o którego leasing wnioskujemy. Trzeba dysponować zazwyczaj kopią dowodu rejestracyjnego auta, kopią ubezpieczenia OC, fakturą pro forma oraz zdjęciami samochodu tak jak do ubezpieczenia.

Na koniec warto zdawać sobie sprawę z jeszcze jednego czynnika przy leasingu samochodu używanego. Można samemu poszukać dobrej firmy leasingowej, na przykład w Internecie lub zdać się na to, co oferuje zazwyczaj komis. Tylko w tym drugim przypadku nie należy liczyć, że leasing w komisie będzie tani. Nie jest tajemnicą, że komisy potrafią zarabiać zarówno na sprzedaży samochodu jak i na finansowaniu jego zakupu, często stosują wysokie prowizje wliczone do kosztu kredytu czy leasingu. Rzadko, kiedy finansowanie załatwiane w komisie jest najtańszym, jakie możemy uzyskać – poszukajmy w Internecie, to się opłaci. Zapraszamy do kontaktu.

%d bloggers like this: